Haber

Fransa Dışişleri Bakanı ve Filistin Başbakanı Paris’te buluştu

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ve Filistin Başbakanı Muhammed Ştiyye Paris’te bir araya geldi.

Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, X sosyal medya platformuna yaptığı açıklamada, dün Paris’te düzenlenen “Gazze için Uluslararası İnsani Konferans”ın ardından Filistin Başbakanı Ştiyye ile görüştüklerini belirtti.

Toplantıda ateşkese yol açabilecek insani çözümün acil olduğuna dikkat çekildiğini belirten Colonna, İştiyye ile Filistin sorununda zorunlu olan iki devletli çözüm konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

“Gazze için Uluslararası İnsani Yardım Konferansı” dün Paris’te düzenlendi.

Konferansa Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, Filistin Başbakanı Ştiyye, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) katıldı. lideri Nikos Hristodulidis, İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Mirjana Spoljaric Egger’in yanı sıra birçok ülkeden yetkili ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Konferansta Türkiye’yi Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız temsil etti.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da ağır hava koşulları nedeniyle Gazze Şeridi’ne saldırdı. bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 38’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail saldırılarında 4 bin 412’si çocuk, 2 bin 918’i kadın olmak üzere 10 bin 812 Filistinli öldürüldü, 26 bin 905 kişi de yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 182 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’nin binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastaneleri ile Kudüs çevresini ve Filistin’e bağlı Endonezya hastanelerini vurdu. Kızılay, tahliyeye zorluyor. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu