Haber

ABD’li şirket, içme suyuna kimyasal karıştırdığı için 10.3 milyar dolarlık dava açmayı kabul etti

Davanın avukatlarından Scott Summy, Florida’Stuart Belediyesi, Stuart ve şirket arasındaki anlaşma kapsamında 3M’in 10.3 milyar dolar ödeyeceğini duyurdu.

https://twitter.com/WashTimes/status/1672279520504696832

Şirketin ödemeyi 13 yıl içinde yapacağını söyleyen Summy, şunları kaydetti: Çevreyi Koruma AjansıÖnümüzdeki 3 yıl içinde içme suyu şebekelerinde yapılması zorunlu olan testlere göre bu miktarın 12,5 milyar dolara kadar çıkabileceğini de belirtti.

3M İcra Direktörü Mike Roman, anlaşmanın şirketin 2020’de PFOA ve PFOS gibi tehlikeli kimyasalların üretimini aşamalı olarak durdurma kararında ileriye doğru atılmış değerli bir adım olduğunu söyledi.

Öte yandan söz konusu uzlaşma mahkeme onayına tabi olacak.

3M şirketi ise internet sitesinde yaptığı açıklamada ödemenin kabul edildiğini bildirdi. “Sorumluluk kabulü yok” diyerek uzlaşmanın mahkemede reddedilmesi halinde şirket “Kendini savunmaya devam etmeye hazır”rapor edildi.

Minnesota merkezli 3M, PFAS üretimini 2025’in sonuna kadar durduracak.

ABD’de atık maddelere kısıtlamalar getirildi.

Bu bileşikler ülke genelinde birçok içme suyu sisteminde değişen seviyelerde tespit edilmiş olsa da, ABD Çevre Koruma Dairesi Mart ayında iki yaygın ilaç olan PFOA ve PFOS için katı sınırlar önerdi.

Su tedarikçileri, sistemlerini kimyasallar açısından denetlemekten sorumlu tutuldu.

Diğer şirketler de davalarda anlaştılar.

Bu ayın başlarında, DuPont de Nemours, Chemours ve Corteva şirketleri de birçok içme suyu tedarikçisinden gelen PFAS şikayetleri nedeniyle 1,18 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

“Ebedi kimyasal” olarak da bilinen perfloroalkil ve polifloroalkil elementleri (PFAS), karaciğer ve bağışıklık sistemi hasarı ve bazı kanser türleri dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilidir.

haberdogankent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu